Çamaşır Makinesi Tamiri

ÇAMAŞIR MAKİNESİ ONARIMI

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

 

Çamaşır makinesi yeteri kadar su çekmiyor.

 

Şebeke musluğu kapalı olabilir. Su giriş hortumu bükülmüş ya da hortum tıkalı olabilir. Su giriş hortumlarını gözden geçirin ve filtrelerini temizleyin.Makinenin kapısı tam olarak kapanmamış olabilir. Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyorsa, boşaltma hortumu tıkanmış veya kıvrılmış olabilir. Boşaltma hortumunu kontrol edin. Tıkanmışsa temizleyin. Pompa filtresi tıkalı veya pompa motoru bozulmuş olabilir. Pompa filtresini temizleyin ve hala çözülmemişse pompa motoru bozulmuş olabileceğinden yenisi ile değiştirmenizi öneririz.

Çamaşır makinesine su dolar dolmaz boşalıyor.

Su tahliye hortumunun ucu, makineye göre yere düşmüş veya çok alçakta olabilir. Tahliye hortumu yeterli yüksekliğe yerleştirilmesiyle sorun giderilebilir.

Çamaşır makinesi titreşim yapıyor.

Çamaşır makinesinin ayakları düzenlenmediğinden böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Çamaşır makinesi, sert bir yere temas ettiğinden titreşim yapıyor olabilir. Çamaşır makinesine kapasitesinden fazla çamaşır konulmuş olabilir.

Çamaşır makinesi çok gürültülü çalışıyor.

Tambur yatak rulmanları arızalı olabilir. Motor ile kasnak arasındaki kayış çıkarılmalı, tambur el ile döndürülmelidir. Eğer gürültü yatak rulmanlarından geliyorsa, yatak keçe ve rulmanları değiştirilmelidir. Tambur yatak gövdesi gevşemiş olabilir. Tambur yatağı kontrol edilir. Yatak cıvataları gevşemişse iyice sıkılmalıdır. Yıkama motoru rulmanları arızalı olabilir. Motora kayış takmadan motoru çalıştırın. Ses motor rulmanlarından geliyorsa motor rulmanları değiştirilmelidir. Tambur ile kazan arasına bir cisim kaçmış olabilir. Rezistans yerinden çıkıp, tambura sürtüyor olabilir. Isıtıcı kontrol edilmeli ve yerinden çıkmışsa yerine takılmalıdır. Amortisörler arızalı olabilir.

 

Makine sarsıntılı çalışıyor.

Makine taşıyıcı ayakların dengesi bozulmuş olabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir. Bağlantı cıvataları gevşemiş ya da amortisörler arızalı olabilir.
Bağlantı cıvataları gevşemişse sıkılmalıdır. Makine askı yayları yerinden çıkmış olabilir. Askı yaylarını kontrol edin. Yerinden çıkan varsa yerine takın.

Deterjan çekmecesinde aşırı köpük oluşuyor.

Yanlış deterjan kullanılmış olabilir. Makinelerde sadece çamaşır makineleri için kullanılabilecek deterjanlar kullanılmalıdır.

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su kaçırıyor.

Çamaşır makinesi giriş suyunun basıncı fazla olabilir, şebeke suyu muslukları kısılarak makinenin giriş suyu basıncı düşürülmelidir. Taşıyıcı ayaklar dengede olmayabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir. Deterjan çekmecesi yuvasına iyi oturmuyor veya çekmecede çatlak olabilir. Çekmeceyi yerinden çıkarın. Etrafı ve yuvasını iyice temizleyin. Yerine takın. Çatlak çekmece tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

Çamaşır makinesi deterjan almıyor.

Su basıncı düşük olabilir. Suyun basıncı en az 1 bar olmalıdır. Çeşme açılarak suyun basıncı arttırılarak problem çözülebilir. Deterjan çekmecesinin klapesi kapalı olabilir. Deterjan çekmecesi klapesini kontrol edin. Klape düzeltilerek sorun giderilmelidir. Su giriş vanaları arızalı olabilir. Su giriş vanalarını kontrol edin.

Çamaşır makinesinin çekmecesinden köpük taşıyor.

Deterjan fazla konmuş olabilir. Makineye birkaç kez su aldırın ve boşaltın. Makineye el ile yıkama deterjanı konmuş olabilir. Makineye çok kere su aldırılıp boşaltılarak deterjanı makineden temizleyin. Otomatik makineler için üretilen deterjanlardan kullanılmalıdır.

Makine altından su kaçırıyor.

Giriş hortumları ve tahliye hortumları yerinden çıkmış veya patlamış ya da hortum bağlantı kelepçeleri gevşemiş olabilir. Hortumları kontrol edin. Çıkmış hortum varsa yerine takın. Yırtık hortumlar değiştirilmelidir. Kapı körüklü contası delinmiş olabilir. Kapı körüklü conta kontrol edilmelidir. Delinmişse değiştirilmelidir. Kazan zamanla delinmiş olabilir. Kazan delinmişse delik ya tamir edilir ya da kazan değiştirilmelidir. Rezistans yerinden oynamış olabilir. Rezistans kontrol edilmelidir. Yerinden oynamış veya gevşemişe yerine sıkıca takılmalıdır.
Gerekli bakımı yaparak çamaşır makinenizin arızalanmasını önleyebilirsiniz.

 

 

Top